Książka - nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania - Ignacy Krasicki

włoska

sobota, 29 maja 2010


Wydawca: W.A.B.,2008
Tłumaczenie: Monika Woźniak
Liczba stron: 125


"Powieść o czekaniu i poszukiwaniu. Historia kobiety opowiedziana przez jej wnuczkę. Babcię narratorki poznajemy w 1943 roku, kiedy wbrew własnej woli wychodzi za mąż za czterdziestoletniego wdowca, do szaleństwa w niej zakochanego. Dziwne to małżeństwo – dwoje ludzi, którzy prawie ze sobą nie rozmawiają i sypiają po przeciwnych stronach łóżka. Siedem lat później kobieta zostaje skierowana na leczenie do uzdrowiska. Tam poznaje Weterana – mężczyznę żonatego, kalekę – którego pokocha. Po raz pierwszy pokocha naprawdę. Przez całe dalsze życie będzie wracała pamięcią do tamtego czasu i szukała swojej miłości. Czy uda jej się znaleźć spełnienie? Autorka subtelnie łączy opisy świata zewnętrznego – powojenna Sardynia – i wewnętrznego, w którym najważniejsze jest uczucie. Bez patosu, morałów czy banału, za to z lekkością i poczuciem humoru. Wartościowa, piękna powieść."

"Mały klejnot literacki: gładki jak drogocenny kamień i smakowity jak ciastka sardyńskie, całe w miodzie i anyżku." (Liberation)

[Wydawnictwo W.A.B., 2008]


Niewielka książeczka włoskiej prozaiczki, która ukazała się w Serii z Miotłą wydawnictwa W.A.B. zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Historia niby banalna, o poszukiwaniu prawdziwej miłości, ale opowiedziana z urokiem i humorem. Mała saga rodzinna, a w tle wojenna i powojenna Sardynia. Milena Agus w krótkiej treści opowiada o tym,  co najbardziej ludzkie, o zwykłym pragnieniu miłości.

Wyszukane cytaty - małe perełki:

"Bo w gruncie rzeczy, w miłości trzeba zawierzyć magii, nie ma tu reguł, których można przestrzegać, by rzeczy dobrze się ułożyły, nie ma jakichś Dziesięciu Przykazań." (1)

"Żeby zdobyć się na takie poświęcenie, na zniknięcie z życia drugiej osoby dla jej dobra, musisz ją kochać naprawdę."(2)

(1) Milena Agus, Ból kamieni, W.A.B. 2008, s. 122
(2) Tamże, s.97


MOJA OCENA: 4/6

| < Luty 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
Zakładki:
OBECNIE CZYTAM
Ja w BiblioNETce
PRZECZYTAŁAM
KSIĄŻKOWE BLOGI
O książkach dla dzieci
Księgarnie w necie
STRONY O KSIĄŻKACH
WYDAWNICTWA
WYZWANIA CZYTELNICZE
Zaglądam też (nie o książkach)
Bliżej Francji
Ciekawy świat
-KONTAKT ZE MNĄ:
Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa ------------------------- TRANSLATE - SELECT LANGUAGE