Książka - nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania - Ignacy Krasicki
Blog > Komentarze do wpisu

Pasja życia - Irving Stone

Wydawca: MUZA SA, 2008
Tłumaczenie: Wanda Kragen
Liczba stron: 574


Irving Stone (1903-1989), pisarz amerykański, autor wyjątkowo interesujących zbeletryzowanych biografii artystów, pisarzy i uczonych. "Pasje utajone" to opowieść o Zygmuncie Freudzie, "Udręka i ekstaza" - o Michale Aniele, "Żeglarz na koniu" - o Jacku Londonie. Z kolei "Pasja życia" to znakomity obraz życiowej i artystycznej drogi Vincenta van Gogha. Pasja pisarska autora tej biograficznej opowieści równa jest pasji twórczej genialnego malarza; autor kreśli przed czytelnikiem wnikliwy i fascynujący portret artysty nie uznawanego za życia, a dziś nazywanego świętym patronem sztuki nowoczesnej.

[Muza, 2008]

Książka o pasji napisana z pasją. Autor niezwykle interesująco i plastycznie opisał życie holenderskiego malarza Vincenta van Gogha, niedocenianego za życia, szukającego wiele lat swojej  życiowej drogi i stylu w malarstwie. Van Gogh był niesamowicie uparty, jeśli coś robił, poświęcał temu wszystko. Nierozumiany przez ludzi, wciąż daremnie szukający miłości, krytykowany, samotny, nie mogący się sam utrzymać. Za życia nie sprzedał ani jednego obrazu, a mimo to wciąż malował, malował, malował... Nie liczyło się nic innego. Nieważne, że nie miał za co opłacić mieszkania, nie miał co jeść, był chory - brał pędzel i malował. Malarstwo było jego prawdziwą pasją, całym jego życiem.
Po przeczytaniu tej biografii van Gogh już nie jest dla mnie tylko wariatem, który w swoim obłędzie obciął sobie ucho, nie tylko autorem słynnych "Słoneczników". To niesamowita postać i niezwykły charakter. Warto, bardzo, sięgnąć po tę pasjonującą książkę.


MOJA OCENA: 6/6

środa, 19 maja 2010, aga_bursztynowa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2010/05/20 11:51:13
Czytałam tę książkę jakiś czas temu, ale dobrze ją pamiętam. Zmieniła moje poglądy na książki biograficzne (wcześniej myślałam, że są nudne) i na samego Van Gogha, o którym nie wiedziałam nic ponad te fakty, które ty przytaczasz (znane obrazy, impresjonizm, ucho). Rzeczywiście bardzo wartościowa książka.
-
joanna_czytelnik
2010/05/22 21:15:27
Irving Stone pisze świetne zbeletryzowane biografie, przymierzam się do poświecenia mu swojego czasu i przeczytania wszystkich od razu. Zobaczymy, czy się uda :-)
-
2010/05/24 20:33:05
Joanna, powodzenia :) Słyszałam, że równie dobra jest biografia Michała Anioła "Udręka i ekstaza". O innych książkach Stonea jakoś mniej się mówi.
-
Gość: Anna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/01 18:45:24
Przeczytałam ,,Pasję życia" jednym tchen, dzisiaj zabrałłam się za ,,Udrękę i ekstazę"
Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa ------------------------- TRANSLATE - SELECT LANGUAGE